Jak wygrać spór: Strategie i wskazówki jak wygrywać za każdym razemWchodzenie w spór nigdy nie jest przyjemne, ale jest to nieunikniona część życia. Nie możesz oczekiwać, że każdy, kogo spotkasz, będzie zgadzał się z Tobą we wszystkim lub widział rzeczy po swojemu przez cały czas. To naturalne, że ludzie mają różne opinie i poglądy, co oznacza, że będą sytuacje, w których Ty i inna osoba po prostu nie widzicie się na oczy. Ale to nie znaczy, że nie możesz wygrać kłótni za każdym razem! Nieporozumienia są świetną okazją do rozwoju osobistego, a także szansą na poznanie drugiej osoby i być może nawet wzmocnienie waszego związku. Jednak mogą być również stresujące, jeśli nieporozumienie wymyka się spod kontroli.

Ustal fakty zanim odpowiesz

Zanim cokolwiek powiesz, postaraj się ustalić fakty i dotrzeć do sedna sprawy. Nie chcesz przecież angażować się w kłótnię o punkt, o którym być może nawet nie wiesz, czy jest prawdziwy czy fałszywy. Nie chcesz też zacząć obwiniać się nawzajem o rzeczy, co do których nie masz pewności, że się wydarzyły, i nie chcesz, aby druga osoba również to robiła. Spróbuj zrobić krok do tyłu i zbadać fakty, a następnie zareagować w sposób, który odzwierciedla to, co odkryłeś. Jeśli druga osoba jest zbyt zdenerwowana, aby słuchać lub rozumować z tobą, zawsze możesz wrócić do tego kroku później.

  • Zadaj sobie pytanie: Jaka jest sytuacja? Jakie są fakty? Jakie uczucia są z nimi związane? Co muszę z tym zrobić?
  • Ustaliłeś fakty, a teraz nadszedł czas, aby ponownie przedstawić swoje racje, ale tym razem bardziej spokojnie i jasno. Jeśli od razu przejdziesz do obrony, druga osoba może poczuć się zaatakowana i zamknąć się w sobie.

Poświęcając kilka chwil na uspokojenie się i zebranie myśli przed odpowiedzią, możesz mieć pewność, że twoja odpowiedź będzie spokojna i jasna. Pamiętajmy, że celem jest bycie asertywnym, a nie agresywnym, więc pozytywny i konstruktywny ton i postawa są kluczowe. Pamiętaj, aby również słuchać drugiej osoby i nie przerywać jej wypowiedzi. Zachowaj otwarty umysł i utrzymuj otwartą linię komunikacji, aby uzyskać najlepszy wynik. Zadaj sobie pytanie: Co chcę powiedzieć? Jaki ton/maniera będzie najlepiej pasował do moich słów?

Nie bój się odejść

Jeśli rozmowa wyraźnie nigdzie nie zmierza, nie czuj się tak, jakbyś musiał w niej pozostać. Przydatne może być odejście od sytuacji na jakiś czas, aby dać sobie trochę miejsca i czasu na przemyślenie tego, co się dzieje. Możesz mieć lepszy pomysł na to, jak zareagować, kiedy się uspokoisz i może się okazać, że lepiej podejdziesz do sytuacji, kiedy druga osoba również będzie spokojniejsza. Pomocne może być wyjście z rozstaniem, takie jak: "Przykro mi, ale potrzebuję trochę czasu, aby to przemyśleć. Porozmawiajmy ponownie jutro". Zapytaj siebie: Czy warto o to walczyć już teraz? Jaki jest cel/rezultat tej rozmowy? Co chciałbym osiągnąć?