Jak kłótnie mogą wzmocnić twoje małżeństwoMałżeństwo jest czasem trudne, ale takie właśnie powinno być. Małżeństwo buduje charakter i wzmacnia nas w sposób, jakiego sobie nie wyobrażaliśmy. Ale tak jak trening fizyczny stanowi wyzwanie dla naszego ciała, tak małżeństwo jest wyzwaniem emocjonalnym, które może doprowadzić nasz związek do punktu krytycznego, jeśli nie będziemy aktywnie pracować nad jego utrzymaniem. Ale im większe wyzwanie dla małżeństwa, tym ważniejsze jest, aby oboje partnerzy byli zgodni co do swoich celów, potrzeb, zainteresowań i obowiązków jako pary. Spójrzmy prawdzie w oczy: Kłótnie są nieuniknione. Jednak to, w jaki sposób kłócisz się ze swoim partnerem, ma znaczący wpływ na wasze małżeństwo - i vice versa. Kłótnie mogą albo zbliżać do siebie pary, albo je oddalać, w zależności od tego, jak radzą sobie z konfliktami w związku.

Jaki jest sens spierać się?

Kłótnie są często oznaką, że związek się rozwija. Dochodzi do nich, gdy dwie osoby o różnych potrzebach i oczekiwaniach są doprowadzone do granic swoich możliwości. W konflikcie jesteśmy zmuszeni do wrażliwości. Musimy wyrazić uczucia, które w przeciwnym razie moglibyśmy ukryć. Może to być bolesne - i z pewnością nie jest przyjemne. Ale może też stanowić ważny krok w kierunku uzdrowienia. Kiedy pary się kłócą, starają się rozwiązać jakiś problem. Aby go rozwiązać, muszą go przedyskutować. Omówienie problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania. Pary, które potrafią skutecznie rozwiązywać konflikty, są szczęśliwsze, bardziej zadowolone ze swoich małżeństw i bardziej oddane sobie w dłuższym okresie czasu. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby upewnić się, że jesteś na właściwej drodze:

  • Zaakceptuj fakt, że kłótnie są normalną częścią każdego związku. W rzeczywistości to właśnie dzięki nim związki są zdrowe. Gdy wykonasz pierwszy ruch, by rozpocząć rozmowę, możesz przełamać impas.

  • Przygotuj się do rozmowy, zanim do niej dojdzie. Gdy macie wspólne zdanie na temat swoich potrzeb i oczekiwań, łatwiej jest o nich rozmawiać.

  • Bądźcie otwarci na kompromis. Pary często myślą o swoim partnerze jak o wrogu lub o kimś, z kim muszą rywalizować. Gdy osoba, którą kochasz, jest postrzegana jako twój partner, łatwiej jest przezwyciężyć kłótnię.

Gdy rozmowa się nie udaje

Jeśli nie możesz rozwiązać problemu, to znaczy, że albo Ty, albo Twój partner nie jesteście gotowi na jego rozwiązanie. Możliwe, że jedno z Was jest mniej zmotywowane do rozwiązania problemu niż drugie. Albo macie różne priorytety i oczekiwania. - Jeśli nie jesteście gotowi na rozwiązanie problemu, być może obawiacie się jego rezultatów. Może to być znak, że nie jesteście gotowi na rozwiązanie problemu. Albo że nie jesteś jeszcze gotowy na tę konkretną rozmowę. Jeśli twój partner nie jest gotowy na rozwiązanie problemu, to dlatego, że problem dotyczy jednej lub obu tych kwestii: potrzeby, oczekiwania lub priorytetu, które różnią się od twoich i/lub obawy, że wynik problemu w jakiś sposób negatywnie wpłynie na niego.