Fatalny wpływ promieniowania UV na skórę: Co musisz wiedziećKiedy myślisz o słońcu, prawdopodobnie myślisz o jasnej żółtej kuli w lecie, która czyni nas szczęśliwymi. I rzeczywiście, światło słoneczne jest nie tylko dobre dla naszej duszy, ale także naszego ogólnego zdrowia. W rzeczywistości, nawet promienie UV - które są znane z powodowania raka skóry i przedwczesnego starzenia się skóry - mają swoje korzyści! Na szczęście ludzie wyewoluowali jako naturalne stworzenia słoneczne z melaniną jako naszym wbudowanym filtrem przeciwsłonecznym. Jednak w dzisiejszych czasach jest bardzo niewiele osób, które nie spędzają dużo czasu na zewnątrz lub mają pracę, która uniemożliwia im uzyskanie wystarczającej ilości światła słonecznego. Dlatego musimy zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o promienie UV i potencjalne skutki, jakie mogą mieć na nasz organizm.

Czym dokładnie jest promieniowanie UV?

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) to promieniowanie elektromagnetyczne, które ma długość fali krótszą niż światło widzialne. Promieniowanie UV może być również opisane jako każde promieniowanie, które jest głównie emitowane przez górną atmosferę słońca i które powoduje uszkodzenia skóry, w tym zarówno rumień (zaczerwienienie) jak i raka skóry. Światło ultrafioletowe jest klasyfikowane według długości widma elektromagnetycznego, które je wytwarza: UVB (krótka długość fali), UVA (dłuższa długość fali) i UVC (najkrótsza długość fali). Promienie UV mogą przenikać do organizmu i uszkadzać DNA, co może prowadzić do raka skóry. Mogą również zanikać pigment w naszej skórze, co prowadzi do powstawania zmarszczek i plam starczych.

Niebezpieczeństwa związane z promieniami UV

- Uszkodzenie DNA: Promienie UV mogą zrywać wiązania, które trzymają materiał genetyczny razem. Kiedy tak się dzieje, DNA może pękać i łączyć się ponownie w niewłaściwej kolejności, co skutkuje mutacjami, które mogą prowadzić do raka skóry.

- Przedwczesne starzenie się skóry: Promienie UV niszczą melaninę, pigment, który nadaje naszej skórze kolor. Gdy melanina jest uszczuplona, prowadzi to do wczesnych zmarszczek i plam starczych. Bez niej organizm nie może naprawić uszkodzonych komórek skóry, co powoduje jej starzenie się.

- Oparzenia słoneczne: Rumień skóry (zaczerwienienie) wywołany przez promienie UV jest oznaką reakcji, w której organizm próbuje się naprawić, co skutkuje stanem zapalnym. Gdy organizm doświadcza wielu stanów zapalnych, może to spowodować długotrwałe uszkodzenia ciała, w tym skóry.

- Czerniak: Promienie UV mogą powodować czerniaka, rodzaj raka, który rozpoczyna się w komórkach skóry produkujących pigment. Chociaż większość ludzi kojarzy raka skóry z nadmierną ekspozycją na słońce, może on być również spowodowany przez łóżka opalające i sztuczne źródła światła.