Porady, które musisz znać, zanim uruchomisz swój biznesMasz doskonały pomysł na biznes. Wiesz, co chcesz sprzedawać, gdzie możesz zaopatrywać się w towar i kim są twoi docelowi klienci. Ale zanim uruchomisz swój biznes, jest kilka rzeczy, o których powinieneś najpierw pomyśleć. Rozpoczęcie działalności gospodarczej nie jest tak proste, jak założenie strony internetowej lub rozstawienie straganu na lokalnym rynku i sprzedanie swoich wyrobów pierwszego dnia. Niezależnie od tego, czy myślisz o rozpoczęciu nowego biznesu, czy o zmianie kariery na przedsiębiorczość, ważne jest, abyś posiadał wszystkie informacje przed podjęciem tego kroku. Przeczytaj nasze najważniejsze wskazówki, jak dowiedzieć się, czy założenie własnej firmy jest dla Ciebie, jak zdecydować, jaki rodzaj firmy założyć, jakie struktury prawne mogą być odpowiednie dla Twojego biznesplanu oraz jakie istotne kwestie należy rozważyć przed rozpoczęciem przedsięwzięcia, aby wszystko poszło gładko od pierwszego dnia.

Poznaj swoich klientów

Może się to wydawać bezsensowne, ale jest to absolutnie kluczowe, aby zrozumieć swój rynek docelowy wewnątrz i na zewnątrz. Gdzie mieszkają? Co lubią robić? Ile obecnie wydają na Twój produkt lub usługę? Dlaczego są skłonni kupić od Ciebie zamiast od konkurencji? Jakie problemy rozwiąże dla nich Twój produkt lub usługa? Jak odpowiesz na te pytania? Poprzez rozmowę z potencjalnymi klientami i poznanie ich potrzeb. Przeprowadzanie ankiet, sondaży internetowych, grup fokusowych i wywiadów jeden na jeden to świetne sposoby na zdobycie tych informacji. Dzięki lepszemu zrozumieniu, kim są Twoi klienci i jakie są ich potrzeby, będziesz w stanie dopasować swój biznes do życzeń i potrzeb klientów i stworzyć produkt lub usługę, którą ludzie będą chcieli kupić.

Decyduj się na strukturę swojego biznesu

W zależności od modelu biznesowego i etapu rozwoju, wielu przedsiębiorców będzie musiało zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę lub korporację. Jeśli to możliwe, staraj się unikać firm jednoosobowych i spółek osobowych. Są to najłatwiejsze struktury do założenia, ale mają również jedne z najniższych stopni ochrony aktywów właścicieli w przypadku procesu sądowego. Korporacje typu B to firmy nastawione na zysk, które równoważą rentowność z odpowiedzialnością społeczną i środowiskową. B Corps są certyfikowane pod kątem spełniania standardów promujących odpowiedzialność korporacyjną, przejrzystość i zrównoważony rozwój. Założenie i prowadzenie B Corps może kosztować więcej niż w przypadku innych struktur biznesowych, ale może być tego warte, jeśli zależy Ci na ochronie swoich aktywów i budowaniu firmy, która od początku jest odpowiedzialna społecznie.